Vyhľadávanie

V ponuke je 10 nehnuteľností.
Novinky a aktuality
Druhá novinka Zopakuje sa scenár dvojciferného rastu cien aj v 2020? TLAČOVÁ SPRÁVA 21. január 2020...
Prvá novinka Prehľad cien Slovensko BytyDomyNovostavbyPozemky39 / 201940 / 201941 / 201942 / 201943 /...

Zopakuje sa scenár dvojciferného rastu cien aj v 2020?

TLAČOVÁ SPRÁVA
21. január 2020

Ceny bytov porastú o 7,6 %

V roku 2019 platili Slováci za štvorcový meter bytu v priemere 1 859 eur, čo prestavuje oproti roku 2018 nárast o 11,3 %. Vyplýva to z údajov Realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý na mesačnej báze mapuje ceny bytov v krajských mestách Slovenska. „Ceny sa v rámci roka zvyšovali rovnomerne, no vzhľadom na reštrikčné opatrenia NBS, ktoré sťažoval kupujúcim prístup k peniazom na financovanie nehnuteľností, rástli  prekvapivo rýchlo. Spôsobilo to niekoľko faktorov ako malá ponuka bytov, priaznivý makroekonomický vývoj a lacné hypotéky,“ konštatuje hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

Tri cenové prekvapenia na realitnom trhu v roku 2019
1. Trhová hodnota starších dvojizbových bytov rástla rýchlejšie ako trojizbových

Pokiaľ ide o porovnanie rastu cien jednotlivých typov bytov, ceny starších dvojizbových sa zvyšovali v minulom roku rýchlejšie ako trojizbových (12,5 oproti 11,2 %). Výsledkom bolo, že na konci decembra 2019 stál v Bratislave jeden štvorcový meter staršieho dvojizbového bytu v porovnaní s trojizbovým až o 20,1 % viac. Priemerný rozdiel za ostatné krajské mestá bol 8,2 %.

2. V Banskej Bystrici poskočili ceny starších trojizbových bytov takmer o štvrtinu

V segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších trojizbových bytoch, sa medziročne najviac zvýšili ceny v Banskej Bystrici (+ 23,1 %), Košiciach, (+ 16,7 %), Prešove (+ 16,0 %) a v Bratislave (+ 13,2 %). Práve v týchto mestách sa ponuka bytov znížila najciteľnejšie. V ostatných krajských mestách bol rast cien jednociferný, najnižší v Nitre (+ 0,6 %).

3. Najvyššia cena za štvorcový meter prekročila 3 200 eur

V aktuálnom decembrovom cenovom rebríčku krajských miest je pri starších trojizbových bytoch na čele Bratislava (2 496 eur/m²). Nasledujú Košice (1 728 eur/m²), Trnava (1 625 eur/m²) a Žilina (1 617 eur/m²). Na poslednom mieste je Trenčín, kde sú v porovnaní s metropolou Slovenska ceny polovičné (1 272 eur/m²).

Najdrahšie byty v SR sú v bratislavskom Starom Meste. Jeden štvorcový meter staršieho trojizbového bytu tam stojí 3 204 eur.

Čo možno očakávať v roku 2020?

Ceny bytov sa budú zvyšovať aj tento rok, hoci najvyššie medziročné nárasty má už slovenský realitný trh pravdepodobne za sebou. V roku 2020 bude rast trhovej hodnoty bytov zrejme už len jednociferné číslo.

Priemerná cena bytu na štvorcový meter môže na konci roka atakovať hranicu 2 000 eur. Jej dosiahnutie zo súčasných 1 859 eur/m² by znamenalo zvýšenie na úrovni 7,6 %,“ doplnil Kubrický.

Ťahúňom pre zvyšovanie bude aj naďalej malá ponuka, priaznivý vývoj ekonomiky, ako aj neutíchajúci záujem obyvateľstva o nákup nehnuteľností.

Naopak, brzdou pri zvyšovaní cien bytov bude opäť NBS. Od januára ešte viac privrela kohútik, cez ktorý komerčné banky uvoľňujú peniaze na realitný trh. Žiadateľom o úver musí zostať z príjmu väčšia rezerva ako doteraz. V praxi to znamená, že podiel celkových splátok k čistému príjmu bude musieť byť nižší než 60 %, zatiaľ čo v minulom roku šlo o 80 %.

Keďže v posledných rokoch sa hodnota nehnuteľností v porovnaní s príjmami obyvateľstva zvyšuje príliš rýchlo, časť kupujúcich je nútená preorientovať sa na menšie byty. Cena dvojizbových sa preto opäť zvýši pravdepodobne viac ako trojizbových. Pri starších dvojizbových bytoch majú veľký potenciál na rast Košice, kde je v súčasnosti medzi dvojizbovými a trojizbovými bytmi na jeden štvorcový meter veľmi nízky cenový rozdiel. Pri starších trojizbových bytoch sa ceny výraznejšie v porovnaní s rokom 2019 pravdepodobne zvýšia v Nitre.

Ing. Vladimír Kubrický
Analytik Realitnej únie SR